Ripats - Pentagramm ja futhark

Tootekood: K4205 Ühik: tk Laoseis:0

Ripats pentagrammi ja ruunitähesti ehk futharkiga.

Diameeter ca 3.5cm.

PENTAGRAMM:

Viie tipuga täht, mida tihti kujutatakse ringi sees, on omanud läbi aegade väga vastakaid ja sageli mitte just kõige täpsemaid tähendusi.

Pentagramm on läbi käinud mitmetest erinevatest iidsetest tsivilisatsioonidest – Ladina Ameerikast, Indiast, Hiinast, Kreekast ja Egiptusest. Sageli on sümbolil olnud astroloogiline tähendus – näiteks viis nähtavat planeeti või tee Veenuseni. Teised käsitlused tõlgendasid sümbolit ühe tervikliku inimesena. Kuulus Kreeka matemaatik Pythagoras arvas, et viis on inimese number (meie keha kuju, kui käed ja jalad on laiali sirutatud ning samuti ka meie viis meelt) ning samuti võis tema arvates pentagramm sümboliseerida viit elementi – tuld, vett, õhku, maad ja psüühikat (mõtet).

See sümbol võis olla tuletatud ka tervendamise jumalanna Hygeiast, kelle nimi oli anagram vee, maa, vaimu, tule ja õhu elementide kreekakeelsetest nimetustest. Kristlased hindasid samuti pentagrammi, käsitledes seda, kui kõiksuse ja kõrgemate jõudude sümbolit. Kuna seda tähe kujutist saab käsitleda inimesena, sümboliseeris see Jumala väljendumist materiaalses maailmas ning kujutles ka Jeesuse viit haava ristilöömisel. 

Pentagrammi kasutatakse sageli maagilistes rituaalides ning arvatakse, et amuletina kaitseb ta kurjade jõudude eest. 

Ehetes lisab pentagrammi kasutamine kahtlema maagilisust, müstikat ning iidset hõngu. Lisades pentagrammile kultuurile kohaseid sümboleid, nt Hamsa (India) või Kreeka võti, muutub ka selle tähendus. Pentagrammi puhul on oluline, kas seda kasutatakse tipuga ülespoole (suunaga taeva ja tähtede poole) või tagurpidi (suunaga maise ja osade käsitluste kohaselt ka rikutud materiaalse maailma poole).